Çerez Politikası

1936 yılında Sultanhisar / Aydın’da doğan Şefik Çerçioğlu, Türkiye’nin otomotiv sektöründe en önemli girişimcilerinden biridir.

Genç yaşlarından itibaren her zaman zanaatkârlığa meraklıydı. Çocukluğu boyunca amcasının dükkânında çırak olarak eğimli çivileri hizalamaya başladı ve ardından kaynak işçiliğinin temellerini öğrendi. Amcası ile çalışırken, Aydın’da teorik zanaatkâr akşam kurslarına katılarak mesleki becerilerini geliştirdi.

Sn. Çerçioğlu, kariyeri boyunca birçok yere gidip dünyayı keşfetmek gibi büyük bir tutkuya sahipti. İlk olarak 1955’te Kore Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler Komutanlığı için gönüllü olarak hizmet etmek üzere Türk birliklerine katıldığında yurtdışına çıktı. Zorlu savaş koşullarına rağmen, anavatanından çok uzaklarda birçok farklı deneyim yaşadı ve bu durum onu her türlü zorluğa açık fikirli yaklaşımla bakmasını sağladı. Bu, ilk iş yıllarındaki başarısının temeliydi.

1961’de Sn. Çerçioğlu, savaş sonrası Almanya ekonomisini düzeltmek için anavatanlarından ayrılan işçiler ile birlikte Almanya’ya gitti. Yerel ısıtma sistemi üreticisinde kaynak operatörü olarak birkaç yıl çalıştıktan sonra, üretim şefliğine terfi etti.

Almanya’da başarılı bir şekilde 4 yıl geçirdikten sonra yolculuğunun bir sonraki aşaması olan, birçok fırsatı yakalayacağını ve kendisine avantaj sağlayacağını hissettiği ABD’ye gitmeye karar verdi. ABD’de birçok endüstriyel şirkette başarılı kariyerini sürdürdü ve tanınmış bir ulusal şirkette kaynak operatöründen üretim müdürlüğüne hızlıca terfi etti. İki oğlu da Ercan Çerçioğlu (1966) ve Erkan Çerçioğlu (1971), ABD'de doğdu.

1972’de Sn. Çerçioğlu kendi işini kurmaya karar verdi ve Türkiye’ye dönüş yaptı. Birkaç ortaklık girişiminden sonra kendi jant fabrikasını kurmaya karar verdi. JANTSA kuruluş faaliyetlerine 1975 yılının sonbaharında başladı, ancak Sn. Çerçioğlu’nun 1977 yılının yaz aylarındaki büyük açılışa kadar her şeyi bir araya getirmesi 2 yılını aldı. O tarihten itibaren, Sn. Çerçioğlu, JANTSA Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi yapmaktadır.

Sn. Çerçioğlu hayatı ve kariyeri boyunca büyük bir tutkuyla çalışmıştır ayrıca büyük bir girişimci ruha sahiptir. Bu erdemler ve önemli özellikler başarımızın temelini oluşturmakta ve bugün her JANTSA çalışanında yaşatılmaktadır.